1. 8.00 - 8.55         6. 13.00 - 13.45
2. 9.05 - 9.50         7. 13.55 - 14.40
3. 10.00 - 10.45     8. 14.45 - 15:30
4. 11.00 - 11.45     9. 15.35 - 16.20
5. 12.00 - 12.45    

Poranek ze Świętym Mikołajem

Usiadł na złotym tronie

6 grudnia rano, uczniowie klasy I, II DO, II OT i III SP zebrali się na III piętrze szkoły, by w zimowo-świątecznej scenerii powitać Świętego Mikołaja.
W oczekiwaniu na tak ważnego Gościa, uczniowie przypomnieli sobie postać świętego biskupa z Miry. Legenda głosi, że św. Mikołaj urodził się ok. 270 roku na terenach dzisiejszej Turcji w zamożnej rodzinie. Od najmłodszych lat chciał być księdzem. Miał bardzo dobre serce, pomagał innym w biedzie. Po śmierci rodziców, swój majątek rozdawał biednym, ale w taki sposób by nikt się tego nie domyślił. Zmarł 6 grudnia ok. 350 roku.


U nas Mikołajem – dostawcą prezentów jest ten właśnie święty biskup Mikołaj z Miry. W Laponii dostawcą prezentów jest tamtejszy święty Mikołaj, który przewozi prezenty saniami zaprzężonymi w renifery. Dzieci poznały imiona wszystkich 9 reniferów. Dowiedziały się, że przysmakiem reniferów jest chrobotek reniferowy (mech), że zwierzęta te doskonale potrafią poruszać się w śniegu, są dobrze przystosowane do życia w zimnym klimacie, a nawet potrafią nieźle pływać. Renifery to jedyny gatunek jeleniowatych, u którego poroże mają zarówno samce jak i samice.

 
Teraz przyszła kolej na zimowe zagadki i przysłowia, z którymi uczniowie poradzili sobie doskonale. Do tak grzecznych dzieci należało wreszcie zawołać świętgo Mikołaja. Po trzech okrzykach, w progu pojawił się św. Mikołaj. Ubrany w czerwony ornat, białą albę, na głowie miał mitrę a w ręku pastorał. Dzieci bardzo ucieszyły się na ten widok. Mikołaj przywitał się z dziećmi, a potem zapytał, czy były grzeczne dla rodziców, rodzeństwa, dla siebie nawzajem, dla pani w szkole, czy chodzą do kościoła i czy umieją się modlić. Dzieci twierdząco odpowiedziały na wszystkie te pytania, więc uradowany Mikołaj usiadł na złotym tronie i wysłuchał piosenek i wierszy, które dzieci przygotowały dla niego.

Klasa I zaśpiewała piosenkę: "Ukazał nam się Anioł", klasa II DO powiedziała wierszyk o grzecznych dzieciach, klasa II OT piosenkę "Mikołaj" i wierszyk "Orszak Mikołajowy", a klasa III piosenkę w języku angielskim pt. "Santa Claus Is Coming To Town". Potem wszystkie dzieci wręczyły Mikołajowi własnoręcznie wykonane przez siebie prezenty: rękawice chroniące ręce od mrozu, ciepły kolorowy szalik, książeczkę z laurkami i laurki z życzeniami a nawet ciasteczka.

Mikołaj nie spodziewał się tylu prezentów i od razu postanowił wręczyć dzieciom przygotowane przez siebie prezenty. Każde dziecko otrzymało więc paczkę, która zawierała przepiękną, bogato ilustrowaną książkę z audiobookiem do czytania i słuchania w mroźne zimowe wieczory, maskotkę, pisaki, czekoladę i wafelek. Dzieci podziękowały Mikołajowi za prezenty i zaprosiły go do odwiedzenia naszej szkoły za rok.


My również dołączamy się do tych podziękowań i życzymy uczniom i ich Rodzicom zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia, Błogosławieństwa Bożej Dzieciny i Szczęśliwego Nowego 2017 roku.


Alina Michoń i Katarzyna Wójcik

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Adres

ul. Heleny Kmieć 2
32-590 Libiąż

Telefon

+48 (032) 627-11-89
+48 (032) 627-12-91 Fax: wew. 22

E-mail

JoomShaper
DMC Firewall is a Joomla Security extension!