1. 8.00 - 8.55         6. 13.00 - 13.45
2. 9.05 - 9.50         7. 13.55 - 14.40
3. 10.00 - 10.45     8. 14.45 - 15:30
4. 11.00 - 11.45     9. 15.35 - 16.20
5. 12.00 - 12.45    

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Szkoła KSW ma 30 lat

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego zbiegło się w naszej szkole z jubileuszem 30-lecia jej istnienia. Uroczystą Mszę Świętą, sprawowaną przez ks. proboszcza Aleksandra Wójtowicza, zaszczycili swoją obecnością goście, wśród których byli ci, którzy przed trzydziestu laty zakładali szkołę. Pani Danuta Dobosz, pomysłodawczyni i główna organizatorka tego wyjątkowego wówczas przedsięwzięcia, a jednocześnie była dyrektor szkoły, otrzymała kwiaty, a rodzice, uczniowie i nauczyciele nagrodzili ją spontanicznymi brawami.Uroczystość zbiegła się z planowaną wkrótce beatyfikacją prymasa Stefana Wyszyńskiego, patrona szkoły, co przez szkolną społeczność zostało uznane za najpiękniejszy „prezent” jubileuszowy. Modlitwa dziękczynna nauczycieli oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokszałcącego KSW było symbolicznym rozpoczęciem kolejnego, już 31. roku działalności libiąskiej almae matris, jak nazwał szkołę ksiądz proboszcz Wójtowicz w homilii.

 

 

Historia szkoły
Trzydzieści lat temu, 1 września 1991 roku rozpoczęła swoją działalność Szkoła Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. Wymyślona i zorganizowana przez Danutę Dobosz wraz z grupą współpracowników z Koła, a potem Oddziału KSW, od początku miała być alternatywą dla szkolnictwa publicznego, głównie poprzez szeroką i równocześnie elastyczną ofertę kształcenia, jak również wyrazisty profil wychowania.
U podstaw powołania szkoły katolickiej legło przekonanie, że w przestrzeni uporządkowanej wychowawczo i w niewielkich zespołach klasowych, zapewniających bliski kontakt nauczyciela z uczniem, łatwiej będzie osiągnąć to, o co chodzi w szkolnictwie: aby dzieci i młodzież rozwijały się intelektualnie, duchowo i społecznie na miarę swoich możliwości, aby rodzice traktowali szkołę jako miejsce z jednej strony twórcze, z drugiej bezpieczne dla swoich pociech, oraz aby nauczyciele mieli w miarę komfortowe warunki pracy.

 

 


W pierwszym roku uruchomiono klasę pierwszą, siódmą i ósmą Szkoły Podstawowej i dwie pierwsze klasy Liceum Ogólnokształcącego. Przez pierwsze dwa lata szkoła korzystała z gościnnych pomieszczeń libiąskiego Zespołu Szkół, a od września 1993 roku, dzięki pomocy ówczesnych władz miasta, a także życzliwości Parafii Przemienienia Pańskiego, zajmuje obecny budynek przy dawnej ulicy Kościelnej, a obecnie Heleny Kmieć.
Pierwszym dyrektorem szkoły był Andrzej Saługa, następnie, w latach 1994 – 2002 funkcję tę pełniła pani Danuta Dobosz, a od roku 2002 dyrektorem szkoły jest pani Anetta Szewczyk.


W roku 1995 budynek został poświęcony przez biskupa Albina Małysiaka, a szkoła otrzymała imię księdza Stefana kardynała Wyszyńskiego. Tradycją stało się świętowanie każdej okrągłej rocznicy istnienia szkoły.
W ciągu 30 lat do trzech szkół – podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego zapisano łącznie 1608 uczniów; obecnie w szkole uczy się 218 uczniów i pracuje 33 nauczycieli, w tym 25 w pełnym wymiarze godzin.

 

 


Trzydzieści lat w życiu szkoły to dużo: to czas, w którym miało miejsce już kilka „zmian” w sztafecie następujących kolejno po sobie klas; czas, w którym zmieniali się dyrektorzy szkoły, a także odchodzili jedni i przychodzili nowi nauczyciele. Jednak dla tej licznej grupy nauczycieli, która Szkołę Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu tworzyła lub pracuje w niej prawie od początku, jest to ciągle ta sama szkoła.
Po trzydziestu latach wiele dało się osiągnąć, ale jasne stało się również, że w szkole niczego nie osiąga się na trwałe; każdy rok szkolny stawia nowe wyzwania, z wieloma sprawami trzeba zaczynać prawie od początku, choćby dlatego, że przyszły nowe roczniki uczniów.


Jednak z każdym rokiem jest równocześnie trochę łatwiej, bo coraz mocniejsze wydają się fundamenty, na których pragną budować nauczyciele. W szkołach KSW są tymi fundamentami zasady chrześcijańskiego personalizmu, przyjmującego za rzecz oczywistą, że osoba jest ważniejsza od rzeczy, że etyka ma prymat nad techniką, oraz że równowaga miedzy prawami i obowiązkami jest dla każdej osoby szansą, ale jednocześnie i warunkiem właściwego dojrzewania do odpowiedzialnego pełnienia ról społecznych.


Jednym słowem – wiele nam się udało zrobić i mamy nadzieję, że równie wiele, a może jeszcze więcej, uda się zrobić w kolejnych – co najmniej trzydziestu - latach.

 

Adres

ul. Heleny Kmieć 2
32-590 Libiąż

Telefon

+48 (032) 627-11-89
+48 (032) 627-12-91 Fax: wew. 22

E-mail

JoomShaper
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd