XV Regionalny Konkurs Poezji Religijnej im. Heleny Kmieć

Podsumowanie konkursu

„Ty wiesz, o, Panie! Nie jestem subtelny
Nie umiem włosa rozszczepiać na czworo
Ale wie duch mój, że jest nieśmiertelny
I że płomienie wieczności w nim gorą.“
Leopold Staff

Dnia 6 kwietnia 2018 roku w Libiąskim Centrum Kultury odbył się XV Regionalny Konkurs Poezji Religijnej im. Heleny Kmieć organizowany przez naszą szkołę.
Na wstępie pani dyrektor Anetta Szewczyk serdecznie powitała przybyłych gości, uczestników konkursu i ich opiekunów. Opowiedziała zebranym o życiu, zainteresowaniach i działalności misyjnej Helenki.


Przed rozpoczęciem zmagań konkursowych, laureaci XXV Powiatowego Konkursu Poezji Religijnej im. Heleny Kmieć oraz ich opiekunowie, otrzymali dyplomy, pamiątkowe różańce i nagrody książkowe, i zostali zaproszeni do etapu regionalnego.


W etapie regionalnym wzięło udział 32 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu chrzanowskiego, krakowskiego, lublinieckiego i wielickiego, w czterech kategoriach wiekowych: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, klasy VII SP z klasami II i III G oraz klasy I-III LO.


W tym roku, oprócz utworów poezji religijnej autorów bardzo znanych jak: Beata Kołodziej, Roman Brandstaetter, Leopold Staff, Juliusz Słowacki, św. Jan Paweł II czy ks. Jan Twardowski, uczestnicy konkursu zaprezentowali utwory autorów dotychczas nie wymienianych. Pojawiły się więc utwory: Rozwity Czollek, Jacka Daniluka, Aleksandry Fert, Janiny Snopek Stefaniak, Mariusza Sobańskiego, Elżbiety Glaize i wielu innych.
Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: pani Aneta Gwóźdź, pani Jolanta Podstawska i ks. Janusz Grodecki.


W czasie obrad jury uczniowie Szkoły Muzycznej w Libiążu pod przewodnictwem pani Anny Kumanek, dyrektora tej placówki, zaprezentowali utwory muzyczne najwybitniejszych kompozytorów muzyki klasycznej m.in.: Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna i Andrzeja Kurylewicza. Na scenie wystąpili: Sonia Kuryło, Patryk Lewicki, Natalia Kuciel oraz Laura Baluś, Maria Rusin, Adam Staszewski i Bartłomiej Niedzielak – uczniowie również i naszej szkoły. Pani Anna Kumanek przez 6 lat była nauczycielką fortepianu Helenki Kmieć i jej siostry Teresy, i dedykowała dzisiejszy koncert pamięci tej swojej niezwykłej uczennicy. Koncert bardzo poruszył serca widzów – uczestników naszego konkursu. Wielu nie kryło wzruszenia.


Po koncercie nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Laureaci konkursu w każdej kategorii wiekowej otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, które wręczała pani dyrektor Anetta Szewczyk wraz z panią Barbarą Zając-Kmieć, mamą Helenki, która była gościem honorowym naszego konkursu.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie.


Alina Michoń

Zobacz wyniki etapu regionalnego

Adres

ul. Heleny Kmieć 2
32-590 Libiąż

Telefon

+48 (032) 627-11-89
+48 (032) 627-12-91 Fax: wew. 22

E-mail

JoomShaper
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd