1. 8.00 - 8.55         6. 13.00 - 13.45
2. 9.05 - 9.50         7. 13.55 - 14.40
3. 10.00 - 10.45     8. 14.45 - 15:30
4. 11.00 - 11.45     9. 15.35 - 16.20
5. 12.00 - 12.45    

Rekolekcje licealistów

Rekolekcje adwentowe 2013 dla licealistów

alt 

W pierwszych dniach grudnia, tj. od drugiego do czwartego, odbyły się rekolekcje adwentowe dla najstarszych uczniów naszej szkoły. Po raz trzeci już duchową opiekę nad nami sprawował ksiądz Janusz Czenczek, znany naszej młodzieży nie tylko z poprzednich rekolekcji, ale również dni skupienia jakie były organizowane w naszej szkole.

Wyjazd rekolekcyjny trwał dwa i pół dnia i pozwolił uczestnikom zagłębić się w refleksji adwentowej i zastanowić nad sensem życia. Ksiądz Janusz przygotował dla młodzieży kilka konferencji, które analizowały cnoty kardynalne naszej wiary. Każdą z nich przybliżył ze szczegółami i wskazał jakie powinno być nasze wcielanie poszczególnych jej cech w codzienności. Można było znaleźć coś dla siebie zarówno na płaszczyźnie rodzinnej, koleżeńskiej, jak i szkolno-edukacyjnej. Realizacja zobowiązań, jakie niosą ze sobą cnoty, pogłębia życie duchowe, przynależność do Pana Jezusa, ale przede wszystkim umacnia więź łączącą z Nim. Po głębszym zastanowieniu się nad słowami księdza Czenczka można znaleźć wiele elementów naszego życia, które należałoby poprawić i na nowo przewartościować.

alt

Kolejną swoistą lekcją duchową była Eucharystia. Podczas każdego dnia rekolekcji uczestnicy mieli okazję wziąć udział w mszy świętej odprawianej przez księdza rekolekcjonistę i rozważać nie tylko Ewangelię, ale również homilie głoszone przez księdza Janusza. Miłą niespodzianką był przyjazd naszego szkolnego katechety księdza Mirosława w pierwszym dniu rekolekcji na mszę i koncelebrowanie jej razem z księdzem Czenczkiem. Ksiądz Mirosław podkreślił, że czas rekolekcji to ważny czas, ale zwrócił uwagę żebyśmy nie mieli wątpliwości, że czas Eucharystii to najważniejszy element każdego dnia. O jej szczególnym charakterze mówił też ksiądz Janusz na jednej z konferencji, podkreślając świąteczny charakter niedzielnej mszy świętej. Wspomniał także o uświęceniu tego dnia odpowiednim strojem tak, aby celebrować to cotygodniowe święto w godny sposób i traktować każdą mszę świętą jak spotkanie przyjaciół, na którym sobie zależy i do którego trzeba się w szczególny sposób przygotować przynosząc nasze dobre uczynki, ale również troski i zmartwienia.

alt

Ksiądz rekolekcjonista w czasie mszy zwracał nam uwagę, w którym momencie najlepiej powierzyć siebie i nasze problemy Panu Jezusowi i prosić o umocnienie. Drugi dzień rekolekcji upłynął w duchu pokuty przed sakramentem pojednania, cichej adoracji przed Najświętszym Sakramentem i spowiedzią, którą prowadził ksiądz rekolekcjonista. W ostatnim dniu rekolekcji ksiądz Janusz apelował do młodych uczestników o modlitwę rozpoznania swojej drogi życiowej i odkrycia powołania, do którego wzywa nas Jezus Chrystus. Zachęcał do modlitwy o to rozpoznanie i wsłuchanie się w jego głos, którym ma być umiejętność nie tylko modlitwy, ale również ciszy w sercu tak, aby umieć usłyszeć to co Pan ma nam do powiedzenia. Próba takiej cichej kontemplacji daje nieoczekiwane duchowe przeżycia.

alt

Młodzież w ciągu każdego dnia miała możliwość osobistej rozmowy z księdzem Czenczkiem o swoich kłopotach, prosić o radę i modlitwę, a także podzielić się życiowymi dylematami. Nie był to jednak czas tylko modlitewny. Ośrodek rekolekcyjny w Pogórzu oprócz serdecznej gościny i pysznego domowego jedzenia, dawał również możliwość rozrywki integracyjnej. Do wyboru młodzież miała bilard, tenis stołowy oraz miniorgany, na których niektórzy próbowali swoich sił i ujawniali niezwykłe talenty muzyczne. Nasi uczniowie zorganizowali sobie turniej bilarda, w którym ostro walczyli o zwycięstwo i miano najlepszego gracza. Poza tym spotykaliśmy się z księdzem Czenczkiem na wieczorkach, podczas których opowiadał o swojej pracy egzorcysty, bardzo trudnej i wymagającej nie tylko ze względu na jej szczególny charakter, ale również skalę zniewoleń jaka obejmuje ludzi w Polsce i poza jej granicami. Kolejny wieczór poświęcony był opowieści o cudach jakie towarzyszą księdzu od najmłodszych lat jego życia, zarówno jemu osobiście, jak i jego znajomym i parafianom. Opowieści te napełniły nadzieją na wciąż żywą obecność Bożych łask wokół nas, ale również nauczyły zauważać te ciche, małe cuda, które w pośpiechu życia gdzieś nam umykają.

alt

Czas tych trzech dni to wspaniały czas życia wspólnotowego. Młodzi ludzie zintegrowali się w czasie różnego rodzaju zajęć i posługiwania sobie nawzajem. Mieliśmy lektora, ceremoniarza mszy świętej, zespół muzyczny (tu bardzo dziękuję Oli Skoczylas za oprawę mszy świętej, na której przygrywała nam na gitarze, a Weronice i Karolinie za wspomaganie Oli śpiewem), każda klasa przygotowywała modlitwę wiernych na msze święte. Młodzież wykazała się również uprzejmością i gorliwością podczas posiłków, kiedy trzeba było przygotować stół przed jedzeniem i posprzątać po skończonym posiłku. Nikogo nie trzeba było specjalnie namawiać do pomocy, a wielu chętnie „poza wyznaczonymi dyżurami” pomagało swoim kolegom i koleżankom.

alt

Czas rekolekcji minął szybko i pozostawił po sobie wspomnienie niezwykłego kapłana, duchowych i rozrywkowych przeżyć i „prezentów” od księdza rekolekcjonisty. Każdy uczestnik otrzymał koronkę do Ducha Świętego oraz specjalny różaniec do jej odmawiania. Ksiądz Czenczek zwrócił uwagę, że jest to bardzo ważna pomoc i obrona dla odmawiających ją w czasie szczególnych trudności i rozterek życiowych lub podejmowania ważnych decyzji.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w rekolekcjach i życzymy owocnej pracy duchowej nad sobą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Adres

ul. Heleny Kmieć 2
32-590 Libiąż

Telefon

+48 (032) 627-11-89
+48 (032) 627-12-91 Fax: wew. 22

E-mail

JoomShaper
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd