1. 8.00 - 8.55         6. 13.00 - 13.45
2. 9.05 - 9.50         7. 13.55 - 14.40
3. 10.00 - 10.45     8. 14.45 - 15:30
4. 11.00 - 11.45     9. 15.35 - 16.20
5. 12.00 - 12.45    

Lektury

Wykaz lektur szkolnych na rok szkolny 2018/2019

Zobacz listy lektur dla uczniów: szkoły podstawowej z kl. III gimnazjum oraz dla uczniów liceum.

 

Szkoła Podstawowa


KLASA I SP

Elementarz Odkrywców, kl. 1 – lista lektur

Semestr 1

1. Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę" (tekst w podreczniku)

2. Julian Tuwim „Warzywa” (tekst w podręczniku)

3. Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek” (tekst w scenariuszu)

4. Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka” (tekst w scenariuszu)

5. Danuta Wawiłow „Marzenie” (tekst w podręczniku)

6. Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali” (tekst w podręczniku)

7. Janina Porazińska: "Pamiętnik Czarnego Noska"

8. Rafał Witek "Pierwszaki z kosmosu"

Semestr 2

1. Julian Tuwim „Abecadło” (tekst w podręczniku)

2. Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)

3. Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)

4. Natalia Usenko „Potwór ekologiczny” (tekst w podręczniku)

5. Julian Tuwim „Ptasie radio”

6. Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)

7. Marcin Brykczyński „Tata” (tekst znajduje się w podręczniku)

8. Jan Brzechwa „Żaba” (tekst znajduje się w podręczniku)


KLASA II SP

Lista lektur: Elementarz Odkrywców, klasa 2

Semestr 1

1. Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)

2. Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)

3. Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”

4. Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)

5. Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)

6. Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał"” (tekst w podręczniku)

7. Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)

8. Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)

9. Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)

10. Waldemar Cichoń "Cukierku, ty łobuzie"

11.Danuta Parlak "Kapelusz Pani Wrony" - rozdział "Wystraszek"

12.Grzegorz Kasdepke "Detektyw Pozytywka"

Semestr 2

1. Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)

2. Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)

3. Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)

4. Jan Brzechwa „Żuk” (tekst w podręczniku)

5. Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)

6. Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty)

7. Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)

8.Justyna Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" - rozdział pierwszy i rozdział o skarpetce drugiej

9. Jan Grabowski „Czarna owieczka”

10. Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)

KLASA III SP

Lista lektur w pakiecie Elementarz XXI wieku, klasa 3

semestr 1:
1. Władysław Broniewski "Jesienny wiatr" (tekst w podręczniku)

2. Jan Brzechwa "Michałek" (tekst w podręczniku)

3. Wanda Chotomska "Pan Listopad" (tekst w podręczniku)

4. Anna Czerwińska-Rydel "W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" (fragment w podręczniku)

5. Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe "Mikołajek" (fragment w podręczniku)

6. Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe "Mikołajek ma kłopoty" (fragment w podręczniku)

7. Jan Grabowski "Puc, Bursztyn i goście"

8. Grzegorz Kasdepke "Kacperiada" (fragment w podręczniku)

9. Ludwik Jerzy Kern "Piotruś i powietrze" (tekst w podręczniku)

10. Maria Konopnicka "Jak to ze lnem było?"

11. Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn" (fragmenty)
12. Janina Porazińska "O dwunastu miesiącach"

13. Janina Porazińska "Szewczyk Dratewka"

semestr 2:
1. Hans Christian Andersen: Brzydkie kaczątko

2. Jan Brzechwa "Żuraw i czapla" (tekst w podręczniku)
3. Alina i Czesław Centkiewiczowie: Anaruk, chłopiec z Grenlandii
4. Aleksander Fredro: Paweł i Gaweł (tekst w podręczniku)

5. Maria Kruger "Karolcia"

6. Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn" (fragmenty)

7. Beata Ostrowicka "Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku" (fragment w podręczniku)

8. Roman Pisarski: O psie, który jeździł koleją

9. Maciej Wojtyszko "Bromba i inni" (fragment w podręczniku)

 

KLASA IV SP
1. Jan Brzechwa: Akademia Pana Kleksa
2. Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe: Mikołajek
3. H. Ch. Andersen: Baśnie - wybrane
4. Janusz Christa: Kajko i Kokosz: Szkoła latania - komiks

5. Alfred Szklarski: Tomek w krainie kangurów

6. Andrzej Maleszka: Magiczne drzewo: Czerwone krzesło

 

KLASA V SP

Lektury obowiązkowe:

1. Ferenc Molnar: Chłopcy z Placu Broni

2. Bolesław Prus "Katarynka"

3. John Ronald Reuel Tolkien "Hobbit czyli tam i z powrotem"

4. Mark Twain: Przygody Tomka Sawyera

5. Mity greckie: Grzegorz Kasdepke, Jan Parandowski, Wanda Markowska

6. Henryk Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy

7. Rudyard Kipling: Księga dżungli

 

KLASA VI SP

Lektury obowiązkowe:

1. Stanisław Lem: Bajki robotów

2. Kornel Makuszyński: Szatan z siódmej klasy

3. Edmund Niziurski: Sposób na Alcybiadesa

4. Eric Knight: Lassie, wróć!

5. Małgorzata Musierowicz: Kłamczucha (z cyklu "Jeżycjada")

 

KLASA VII SP
Lektury obowiązkowe:
1. A. de Saint - Exupery: Mały Książę

2. J. Słowacki: Balladyna

3. M. Musierowicz: Tygrys i Róża
4. A. Fredro: Zemsta
5. E. Hemingway: Stary człowiek i morze

6. H. Sienkiewicz: Latarnik

7. Ch. Dickens: Opowieść wigilijna

8. A. Mickiewicz: Dziady cz.II

9. B. Kosmowska: Pozłacana Rybka

 

KLASA VIII SP
Lektury obowiązkowe:
1.Charles Dickens: Opowieść wigilijna

2.Aleksander Fredro: Zemsta

3.Aleksander Kamiński: Kamienie na szaniec

4.Adam Mickiewicz: Dziady cz.II, Pan Tadeusz (całość)

5. Antoine de Saint-Exupery: Mały Książę

6. Henryk Sienkiewicz: Quo vadis, Latarnik

7. Juliusz Słowacki: Balladyna

8. Stefan Żeromski: Syzyfowe prace

9. Sławomir Mrożek: Artysta

10. Agatha Christie: Klątwa starej stróżki

11. Ernest Hemingway: Stary człowiek i morze

12. Barbara Kosmowska: Pozłacana rybka

13. Małgorzata Musierowicz: Tygrys i Róża

14. Nancy H. Kleinbaum: Stowarzyszenie Umarłych Poetów

15. Henryk Sienkiewicz: Krzyżacy

16. W. Szekspir: Romeo i Julia

 

Gimnazjum
Klasa III G

Lektury obowiązkowe:

1. D. Terakowska: Samotność bogów

2. J. Słowacki: Balladyna

3. D. Terakowska: Poczwarka

4. N. H. Kleinbaum: Stowarzyszenie umarłych poetów

5. G. Orwell: Folwark zwierzęcy

6. E. Hemingway: Stary człowiek i morze

 

 Liceum Ogólnokształcące

Klasa I LO
Lektury obowiązkowe:

1. Biblia Starego i Nowego Testamentu

2. J. Parandowski: Mitologia

3. Sofokles: Antygona

4. Sofokles: Król Edyp

5. W. Szekspir: Makbet
6. H. Sienkiewicz: Potop

7. Bedier: Dzieje Tristana i Izoldy

Klasa II LO

Lektury obowiązkowe:
1. Byron: Giaur

2. A. Mickiewicz: Konrad Wallenrod

3. A. Mickiewicz: Dziady cz. II oraz Dziady cz. III

4. A. Mickiewicz: Pan Tadeusz

5. J. Słowacki: Kordian

6. M. Konopnicka: Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy

7. B. Prus: Lalka

8. S. Żeromski: Rozdziobią nas kruki, wrony ...

9. S. Wyspiański: Wesele

10. W. Reymont: Chłopi t.I oraz t. II

11. E. Orzeszkowa: Gloria victis

12. S. Żeromski: Ludzie bezdomni

13. F. Dostojewski: Zbrodnia i kara

 

Klasa III LO

Lektury obowiązkowe (po uzgodnieniu z naucz.j.polskiego):
1. S. Wyspiański: Wesele

2. S. Żeromski: Rozdziobią nas kruki, wrony ...

3. E. Orzeszkowa: Gloria victis

4. W. Reymont: Chłopi tom I i II

5. F. Dostojewski: Zbrodnia i kara

6. S. Żeromski: Przedwiośnie

7. Z. Nałkowska: Granica

8. W. Gombrowicz: Ferdydurke

9. B. Schulz: Sklepy cynamonowe

10. Z. Nałkowska: Medaliony

11. T. Borowski: Opowiadania

12. H. Krall: Zdążyć przed Panem Bogiem

13. G. Herling-Grudziński: Inny świat

14. S. Mrożek: Tango

15. A. Camus: Dżuma

Życzymy miłej lektury!

Adres

ul. Heleny Kmieć 2
32-590 Libiąż

Telefon

+48 (032) 627-11-89
+48 (032) 627-12-91 Fax: wew. 22
JoomShaper