Cała Polska Czyta Dzieciom

Barbórkowe Święto

3 grudnia 2009 roku, z okazji Dnia Górnika (4.12),  gościliśmy w naszej szkole pana Sławomira Smalcerza, górnika – sztygara libiąskiej kopalni. W tym roku pan Smalcerz przygotował dla uczniów klasy I, II i III SP projekcję filmu nakreślającego historię Kopalni Węgla Kamiennego „Janina” w Libiążu, z osobistym, bogatym komentarzem wyjaśniającym.

Uczniowie dowiedzieli się, że kopalnia powstała w 1906 roku (oficjalna data rejestracji francuskiej spółki). Podziemne korytarze obejmują tereny województwa małopolskiego (95%) i śląskiego (5%) – w sumie 63 kilometry chodników. Górnicy pracujący pod ziemią muszą być wyposażeni w lampy i aparaty ucieczkowe. Praca pod ziemią w libiąskiej kopalni jest bardzo trudna i niebezpieczna. Ogromnym zagrożeniem dla pracujących tutaj górników jest woda – zagrożenie zatopieniem. Pompy odwadniające pracują całą dobę, zaś całkowita awaria prądu spowodowałaby zatopienie kopalni.
Uczniowie zobaczyli na filmie zjeżdżających w dół i wyjeżdżających z kopalni górników. Windą operuje sygnalista - dzwonek i zjazd lub dzwonek i wyjazd.

gr01

gr02

gr03

gr04

gr05

W kopalni pracują także kobiety. Ich miejsce pracy znajduje się na powierzchni i nazywa się sortownią. Jest to miejsce, gdzie węgiel jest przepłukiwany i segregowany, a następnie transportowany taśmami na zewnątrz kopalni.  Potem wagonami rozwożony jest po całej Polsce. W KWK „Janina” wydobywa się ok. 3,5 tys. ton węgla na zmianę.
Uczniowie zobaczyli w jaki sposób potężne kombajny kruszą węgiel, jak wygląda górnik przy pracy pod ziemią i jakie warunki pracy są jego udziałem. Uczniowie mogli obejrzeć i założyć maskę tlenową i inne elementy składowe aparatu ucieczkowego, oraz czapkę górnika. Pan S. Smalcerz prezentował też rysunki i fotografie znajdujące się w publikacji pani Marii Leś-Rudnickiej pt: „Historia kopalni węgla kamiennego „Janina” w Libiążu”, której fragmenty czytał uczniom, i którą następnie podarował bibliotece szkolnej. Książka została wydana w 2008r przez Południowy Koncern Węglowy ZG Janina.
Na koniec delegacje uczniów z poszczególnych klas, na ręce pana S. Smalcerza złożyły życzenia, kwiaty i laurki dla wszystkich górników, dziękując im za ciężką i pożyteczną  pracę, a także życząc dalszych sukcesów w pracy i życiu osobistym.

organizatorki: Alina Michoń i Katarzyna Wójcik

Adres

ul. Heleny Kmieć 2
32-590 Libiąż

Telefon

+48 (032) 627-11-89
+48 (032) 627-12-91 Fax: wew. 22

E-mail

JoomShaper
DMC Firewall is a Joomla Security extension!