Powiatowy Konkurs Poezji Religijnej
im. Heleny Kmieć

Konkurs recytatorski poezji religijnej skierowany jest do uczniów szkół powiatu chrzanowskiego. Organizowany jest od 1993 roku przez szkołę Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. Uczestnicy recytują jeden utwór literacki, który jest poezją lub prozą poetycką. Uczestnik konkursu jest oceniany przez jurorów za dobór repertuaru, interpretację, wykonanie oraz ogólny wyraz artystyczny.

Uczniowie podzieleni są na cztery kategorie wiekowe: klasy 1-3 SP, klasy 4-6 SP, klasy 7-8 SP oraz uczniowie szkół średnich. Laureaci etapu powiatowego reprezentują powiat chrzanowski na Regionalnym Konkursie Poezji Religijnej im. Heleny Kmieć, który organizowany jest przez Szkołę KSW od 2003 roku.

Od 2017 roku konkurs nosi imię Heleny Kmieć, uczennicy i absolwentki Szkoły KSW w Libiążu, która została zamordowana 24 stycznia 2017 roku w Boliwii podczas posługi misyjnej w ochronce dla dzieci w Cochabambie. Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Helenę Kmieć Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności charytatywnej i społecznej oraz za zaangażowanie w pomoc potrzebującym.

Helenka jako uczennica Szkoły Podstawowej KSW brała z sukcesami również udział w konkursie poezji religijnej i w 1999 r. zdobyła wyróżnienie w VI Powiatowym Konkursie Poezji Religijnej, a w 2001r. zajęła I miejsce w VIII Powiatowym Konkursie Poezji Religijnej.