REGIONALNY KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ IM. HELENY KMIEĆ

Celem konkursu jest ukazanie piękna i głębi poezji religijnej poprzez deklamację wybranych utworów poetyckich, poznawanie Boga poprzez piękno poetyckiego słowa, rozwijanie zainteresowań żywym słowem artystycznym.

Konkurs recytatorski poezji religijnej skierowany jest do uczniów – laureatów konkursów na szczeblu powiatowym w województwie Małopolskim i Śląskim. Organizowany jest od 2003 roku przez szkołę Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. Uczestnicy recytują jeden utwór literacki, który jest poezją lub prozą poetycką. Uczestnik konkursu jest oceniany przez jurorów za dobór repertuaru, interpretację, wykonanie oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie podzieleni są na cztery kategorie wiekowe: klasy 1-3 SP, klasy 4-5 SP, klasy 7-9 SP oraz uczniowie szkół średnich

Od 2017 roku konkurs nosi imię Heleny Kmieć, uczennicy i absolwentki Szkoły KSW w Libiążu, która została zamordowana 24 stycznia 2017 roku w Boliwii podczas posługi misyjnej w ochronce dla dzieci w Cochabambie. Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Helenę Kmieć Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności charytatywnej i społecznej oraz za zaangażowanie w pomoc potrzebującym.