Zasady odmieniania nazwisk i inne zagadnienia związane z tym aspektem poprawności językowej były treścią cyklu warsztatów, które przeprowadziła dr Beata Ziajka z klasami II Insignia, III Universum i IV Invicta.

Licealiści mieli okazję zapoznać się z teoretycznymi zasadami regulującymi fleksję nazwisk, a także poćwiczyć prawidłową odmianę między innymi na przykładach nazwisk koleżanek i kolegów z klasy, czyli także własnego.

Pani dr Ziajka jest specjalistką w dziedzinie poprawnej polszczyzny i jako pracownik Katedry Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi zajęcia ze studentami.  Dodatkowo w przekonujący sposób nakłania do językowej staranności i elegancji wypowiedzi jako jednego z istotnych kryteriów świadczących o kulturze osobistej.

Warsztaty, które są istotnym elementem poszerzania wiedzy polonistycznej w LO KSW, cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży; cykliczne spotkania rozpoczęły się w ubiegłym roku szkolnym i w kolejnych latach będą kontynuowane.

Dodaj komentarz