FESTIWAL ARTYSTYCZNY im. Helenki Kmieć to nowa przestrzeń dla młodzieży uzdolnionej artystycznie. Rozpoczął się wgościnnych progach Libiąskiego Centrum Kultury, a przebiegał w trzech etapach, na który składały się: Regionalny Konkurs Poezji i Prozy (w marcu), Festiwal Piosenki Religijnej „BoguDźwięki” (w czerwcu) oraz koncert na estradzie plenerowej podczas tzw. Rodzinady. Wspólnym mianownikiem dla tych wydarzeń jest osoba Helenki Kmieć, honorowejobywatelki miasta Libiąża, a jednocześnie wychowanki szkoły Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Libiążu.Helenka była wyjątkową dziewczyną, która swoim krótkim życiem pokazała, że można żyć pięknie, i jest obecnie doskonałym wzorem do naśladowania i inspiracją dla wielu młodych ludzi.

Wspaniała współpraca licznych podmiotów lokalnych, z honorowym patronatem Burmistrza Libiąża Jacka Latko, zaowocowała wyłonieniem grona utalentowanej młodzieży. Warto wymienić laureatów I stopnia: w recytacji są to Barbara Brynczka – Kubińska (SP KSW Libiąż), Lena Jastrzębska (SP3 Chrzanów), Aleksandra Zając (SP Staniątka), Zofia Kozioł (LO 1 Chrzanów); w śpiewie zaś festiwal wyłonił Martę Góralewicz (Trzebinia), Natalię Siekierkę (Katowice), duet Lena Krakowczyk i Sophia Karolczak (Oświęcim) i scholaCantateDeo (Rudno).

Podsumowującym akcentem Festiwalu była impreza plenerowa, tzw. „Rodzinada”, która odbyła się 11 czerwca na parkingu przy ulicy Heleny Kmieć. Oficjalnego otwarcia dokonali: Burmistrz Libiąża, pan Jacek Latko, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Gucik, proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego, ks. Aleksander Wójtowicz i prezes Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, pan Antoni Buchała. Imprezaskierowana była do mieszkańców Libiąża i okolic, a uświetniły ją występy laureatów Festiwalu. Ponadto zagościł u nas zeszłoroczny zwycięzca – Schola Jedność, dając wspaniały koncert i zapowiadając tym samym gwiazdę wieczoru -Małe TGD. Na ten koncert przybyło wielu miłośników twórczości tego zespołu – całe rodziny i wiele dzieci. Atmosfera, jaką stworzył ten zespół jest nie do opisania, a liczne pozytywne komentarze w mediach społecznościowych mówiły same za siebie.

„Rodzinada” to nie tylko koncerty sceniczne; to również wiele osób i podmiotów lokalnych zaangażowanych w dobre spędzenie wspólnego czasu – czyli LCK, wolontariusze, firmy lokalne, artyści – rzemieślnicy, prezentujący swój dorobek, młodzież z LO w Trzebini z klas wojskowych, która dała wspaniały popis swoich umiejętności w postaci musztry wojskowej oraz młodzież z klas pedagogicznych, pomagająca w animacjach dla dzieci. To też zabawy dla całych rodzin, darmowe dmuchańce, liczne nagrody i upominki oraz zbiórka Ekipy Marty na cel charytatywny.

Organizator Festiwalu – Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców oddz. w Libiążu kieruje ogromne podziękowania wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w stworzenie tych wydarzeń artystycznych.

Katarzyna Brzózka

Dodaj komentarz